Bellingham Public Schools
BSD501
Last updated:
6/4/2024 3:34 pm
Calendar
Reports
Facility Rentals
Menus
Sign In
More
close
Today
Feb
16-22
nd
2020
Year
Month
Week
Day
List
Year
Month
Day
List
Week
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
16
BIR - Gymnastics Rotation
COZ - Gymnastics Rotation
GE - Gymnastics Rotation
8:00a
SMS - The Bridge
4:00p
Whatcom Prep Baseball Clinic
5:30p
United Girls Wrestling - gym
17
No School - President's Day
BIR - Gymnastics Rotation
COZ - Gymnastics Rotation
GE - Gymnastics Rotation
HV - Gymnastics Rotation
Science Fair Projects Due
7:00a
POWER OUTAGE
7:45a
Beats a.m.
7:45a
Choir - behind stage
8:30a
SHS ASB Executive Office Sign Up
9:00a
V Boys Basketball Practice
10:00a
SqHS Wrestling Practice
11:00a
V Girls Basketball Practice
2:00p
Sehome Dance Practice
2:30p
Basketball Club
2:30p
Biz Club
2:30p
History Through Storytelling
2:30p
Junior Achievement Club
2:30p
Math Olympiad Club in Library
2:30p
NH: Electricity Class (Grades K-2)
2:30p
NH: Photography (Grades 3-5)
2:30p
SIL: Dance
2:30p
SIL: Math competition practice
2:30p
SIL: Theatre 3-5
2:30p
Star Wars Lego Club
2:30p
Sunnyland- Coding/ Robotics (Grades 3-5)
2:30p
YMCA
2:30p
YMCA After School
3:30p
BHS Basketball
3:30p
SqHS Practices (Boys and Girls Basketball)
5:00p
BW - BW ZUMBA CLASS
5:00p
OHS: BHS dance practice
5:00p
dinner program
5:30p
BHS: Debate Club
5:30p
Robotics
5:30p
United Girls Wrestling - gym
6:45p
SqHS Lacrosse Weight Lifting
18
A Day
BIR - Gymnastics Rotation
COZ - Gymnastics Rotation
GE - Gymnastics Rotation
HV - Gymnastics Rotation
NH: Dental Clinic
7:30a
LO: Coding and Robotic's Club
7:45a
Beats a.m.
8:00a
CS 200: Learning Walks with Anneke
8:00a
CS 215: Special Education
8:00a
Family Meeting w/Nurse
8:00a
KMS Ed Tech Meeting
8:00a
KMS Future Problem Solvers Club
8:00a
KMS Harry Potter Club
8:00a
LO: 5th Grade Strings
8:00a
Math club
8:00a
WMS - Auditorium - Drama Club
8:15a
WMS - Band room - Choir Club
8:30a
CC - Grade 2 Emerson/Wagner field trip
8:30a
SHS ASB Executive Office Sign Up
8:45a
CS BR AP Calibration & Probation Officer's Meeting
9:00a
CS 200: Special Ed
9:00a
Hawkins to Pickford Theater
9:15a
WMS - Claire & Knickrehm 1st per. to WWU Planetarium
12:30p
Cordata gym time
12:30p
Lifeskills to Sehome for basketball
1:00p
CS BR: DNP Student Readmission Hearing
1:00p
CS Room 200: Charisse & Andrea
2:30p
Art Club 1 (3-5 Gr.)
2:30p
BAAY-Movement/ Creative Dance Grades K-2
2:30p
Baay Videography Grades 3-5
2:30p
Basketball - Skyhawks After School Club in gym
2:30p
CS-212 Math PD Planning (PRIVATE)
2:30p
HV Hello Cupcakes Club
2:30p
LO: Chess Club K-5
2:30p
LO: Crazy 8s Math 3-5
2:30p
LO: Tennis Club 2-5
2:30p
LO: Theater 2-3
2:30p
Math Olympiad Club in Library
2:30p
NH: Choir - (Grades 3-5) - Music Room
2:30p
SIL: Chess Club
2:30p
SIL: Kids Art Winter
2:30p
SIL: Tennis
2:30p
SIL: Trailblazers
2:30p
Teach One, Lead One (T1L1) (Grades 3-5)
2:30p
Trailblazers (YMCA) Grds 2nd-5th
2:30p
YMCA
2:30p
YMCA After School
2:50p
drill
2:57p
WMS - Auditorium - Drama Class
3:20p
WMS - Mat Room - Walsh
3:30p
BHS: Spring Play Rehearsals
3:30p
BHS Basketball
3:30p
BHS Winter Conditioning
3:30p
Boys Soccer Captains Practice
3:30p
OHS: Extended Day/Credit Retrieval Lab
3:30p
Sehome Dance Practice
3:30p
SqHS Practices (Boys and Girls Basketball)
3:30p
V Girls Basketball Practice
3:30p
Winter Conditioning
3:45p
Beats-pm
3:45p
KMS Steven Universe Club
3:45p
OHS: Unified Basketball Practice
3:45p
Prevention Club
3:45p
SqHS Wrestling Practice
3:50p
KMS Brass Club
4:00p
Aerospace Club rm 203
4:00p
BIR - Project Xit Family Night
4:00p
Grad Alliance
4:00p
KMS Girls Volleyball Practice
4:00p
KMS Wrestling Practice
4:00p
OHS: LETRS Unit 4 Training (PD)
4:00p
SHS - Spring Play Rehearsal
4:00p
Wrestling practice
4:30p
Dual Volleyball Meet - 7th Grade A Team FMS at WMS
4:30p
Dual Volleyball Meet - 7th Grade B Team SMS at KMS
5:00p
BHS - NCA Soccer Training
5:00p
Dual Credit Night
5:00p
SMS - Warriors Youth Lacrosse practice
5:00p
SQHS - WFC Ranger Soccer Practice
5:00p
dinner program
5:30p
ACT! Class
5:30p
United Girls Wrestling - gym
5:45p
Adult computer classes - library lab
5:45p
SMS - Parks and Recreation Adult Volleyball
6:00p
BFPP - North County Alliance Soccer Practice
6:00p
COR - Bellingham Basketball Academy practice
6:00p
COZ - Puget Neighborhood Association General Meeting
6:00p
Cub Scouts Pack 19 Meetings
6:00p
FMS - Bellingham Pickle ball Club
6:00p
FMS - Mariner Basketball (Chahley)
6:00p
KMS - Whatcom Lakers Basketball
6:00p
KMS Strengthening Families
6:00p
LOW - Bellingham Pickleball Club-Ericas Group
6:00p
SHS - Bellingham Pickleball Club
6:00p
Soccer Coaches Meeting
6:00p
WMS - Unified Basketball - Gaston
6:30p
NH: PTA Meeting
6:30p
WMS - SWFC Planning Meeting
7:00p
BHS - RBC Practice
7:00p
WMS - Library - PTSA Meeting
7:15p
BHS - WFC Rangers Soccer Practice
7:30p
COR - D-Block Basketball practice
7:30p
FMS - Men's Southside Basketball Program practice
7:30p
KMS - Mariners Basketball (Daheim)
7:30p
OHS - Than Hoops
7:30p
SHS Model UN Club Meeting
7:30p
SWFC Futsal
7:30p
WMS - D-Block Basketball Practice
19
B Day
BIR - Gymnastics Rotation
COZ - Gymnastics Rotation
GE - Gymnastics Rotation
HV - Gymnastics Rotation
7:45a
Beats a.m.
7:45a
KMS Open Gym
7:45a
Math tutoring
8:00a
CS:BR Middle Level Mtg
8:00a
KMS ASB Meeting
8:00a
KMS Choir Club
8:00a
KMS Magic the Gathering Club
8:00a
KMS WE Club
8:00a
Social Action Club-rm 217
8:00a
WMS - Library - Photojournalism/Yearbook Club
8:05a
5th Grade Human Growth and Development Lessons
8:15a
WMS - Auditorium - Leadership Club
8:30a
CS 212: Learning Walks with Anneke Markholt
8:30a
SHS ASB Executive Office Sign Up
9:15a
WMS - Auditorium- Counseling
9:30a
CS: Computer Lab, Substitute Orientation
9:30a
NH: Martin Field Trip to Squalicum Creek
9:30a
Spark Museum - 4th Grade
9:50a
Black History Month Assembly- Dr Dade
10:00a
Attendance Meeting
10:30a
HV Classes with Ms. Wertz
10:30a
OHS: Senior AVID Field Trip
11:00a
CS 200: CT Staff
11:00a
LGBTQ club-during lunches-Beats Lair
11:45a
OHS: Navy Table
11:45a
PTSA Staff lunch
12:00p
CS 212: Special Education
12:30p
OHS: Special Olympics Basketball
12:40p
KMS 7th grade Hearning and Vision Testing
12:45p
Movement Arts Club
2:00p
HV Student Leadership Mtg. w/Brooke
2:15p
Interviews FRC
2:30p
After School Clubs
2:30p
Art Club
2:30p
BAAY Drama (Gr 1-5)
2:30p
Biz Club
2:30p
CS Rm 215 R&A Team
2:30p
Games and Art Club
2:30p
HV Expressive Arts Club
2:30p
HV Lego Robotics (2:30-3:30) Winter & Spring
2:30p
LO: Experience Art K-2
2:30p
LO: Flux Yoga K-5
2:30p
LO: Intermediate Choir 3-5
2:30p
NH: Girls Who Code Club (Grades 3-5) Library
2:30p
NH: Jr. Fit (Grades K-5) - Gym
2:30p
NH: Math Club (Grades 1-5)-Computer Lab
2:30p
NH: Science Fair Prep Class - Room 216
2:30p
Nature Club
2:30p
SIL: Guitar 3-5
2:30p
SIL: Karate
2:30p
Tiny Onion Cooking School Grades 3-5
2:30p
YMCA
2:30p
YMCA After School
2:45p
HV Spanish Club
2:45p
LO: Girls Who Code Club
2:45p
SEL Leadership 2:45-3:45
3:00p
CS 212 - CIS Staff Meeting
3:00p
LAR - Young Athletes
3:00p
Stephanie and Charisse LIT meeting
3:20p
Boys Soccer Preseason Meeting
3:20p
OHS: Improv Club
3:20p
WMS - Mat Room - Walsh
3:30p
BHS: Dungeons and Dragons Club
3:30p
BHS: Spring Play Rehearsals
3:30p
BHS Basketball
3:30p
OHS: Extended Day/Credit Retrieval Lab
3:30p
OHS: GRUB Meeting
3:30p
Sehome Spring Coaches preseason meeting
3:30p
SqHS Practices (Boys and Girls Basketball)
3:30p
Unified Basketball Practice
3:30p
V Boys Basketball Practice
3:45p
Beats-pm
3:45p
KMS Photography Club
3:45p
OHS: BHS dance practice
3:45p
SqHS Wrestling Practice
3:50p
KMS Woodwinds Club
3:50p
makerspace 101 & 102
4:00p
CS 215: SpEd (do not post)
4:00p
CS: 200 HS Grading Practices Sub Committee - Qmlative
4:00p
Girls Volleyball practice
4:00p
KMS Girls Volleyball Practice
4:00p
KMS QTs Club
4:00p
KMS Wrestling Practice
4:00p
SHS - Spring Play Rehearsal
4:00p
Wrestling practice
4:30p
BASE Building Rep Meeting
4:30p
Girl Scout Troop Meeting
4:30p
LAR - Girl Scout Troop 41601 Meeting
4:30p
SQHS - WFC Ranger Soccer Practice
4:30p
Wrestling WMS@FMS
4:35p
Sehome Dance Practice
5:00p
SMS - Warriors Youth Lacrosse practice
5:00p
dinner program
5:30p
BHS: Debate Club
5:30p
Promise K Family Night
5:30p
Robotics
5:30p
United Girls Wrestling - gym
5:45p
BHS - SWFC Soccer Game
5:45p
SMS - Parks and Recreation Adult Volleyball
6:00p
BHS: Boys BB Banquet
6:00p
COR - Anvil Basketball Open Gym (Ruiz)
6:00p
CS BR: School Board Meeting
6:00p
FMS - Bellingham Pickleball Club
6:00p
Mariner Basketball (Schillinger)
6:00p
OHS: Parent Info Session
6:00p
SWFC Futsal
6:00p
Strengthening Families Spanish
6:00p
Unified Futsal
6:00p
WMS Gym 2 - Unified Basketball - Hilgers
6:45p
SqHS Lacrosse Weight Lifting
6:45p
WMS Gym 1 - Parks and Recreation Adult Volleyball
7:00p
NCCO Rehearsal
7:30p
COR - Bellingham Basketball Academy practice
7:30p
FMS - Bellingham Pickleball Club 3.0 to 3.5
7:30p
KMS - D-Block Basketball practice
7:30p
KMS - Glen Berry BasketBall
7:30p
WAVE Volleyball Practice
20
A Day
Elementary Early Dismissal - 12:45 p.m.
BIR - Gymnastics Rotation
COZ - Gymnastics Rotation
GE - Gymnastics Rotation
HV - Gymnastics Rotation
Report Card entry Kindergarten by 4:00
TBD
Report Card Sent Home w/Students
7:00a
CS - BR Administrator/School Coordinator Training
7:00a
SqHS Gymnastics - 2A/3A State Championship
7:30a
LO: Coding and Robotic's Club
7:45a
Beats a.m.
7:45a
Choir - behind stage
7:45a
Math tutoring
8:00a
Bulldog Day (wear your bulldog gear)
8:00a
CS - 212 Leadership For Equity
8:00a
Chess Club
8:00a
KMS Future Problem Solvers Club
8:00a
KMS Pokemon Go Club
8:00a
LO: 5th Grade Strings
8:00a
WMS - Auditorium - Rhythm workshop - Foote
8:15a
CS:BR Sped Meeting
8:15a
NH: 5th Grade Yeti Bowl in Library
8:15a
WMS - Band room - Choir Club
8:15a
WMS - Library - D & D Club
8:30a
SHS ASB Executive Office Sign Up
8:45a
LO: Field Trip 5th
9:00a
CS Room 200: Science Amplify Grade 8
9:15a
Claire & Knickrehm's 3rd per to WWU Planetarium
9:15a
WMS - Auditorium - Owens
9:30a
Vision/Hearing screening re-checks
9:30a
WMS - 7th grade Hearing & Vision - Salish Team Space
9:55a
OHS: QTR2 Award Assembly
10:00a
"Deep Dive"/conf rm
10:00a
ASB Meeting
11:30a
CS 212 SpEd (do not post)
12:00p
WMS - Auditorium - Band practice
12:30p
Math Club 4th Grade
12:30p
Math Club 5th Grade
12:30p
YMCA After School
12:45p
After School Clubs
12:45p
Chess- Grades 1-5
12:45p
Comic Club
12:45p
LO: Adventure Quest 1-5
12:45p
LO: Hogwarts Express by Feral Felt 2-5
12:45p
LO: Neighborhood Nature
12:45p
LO: Theater K-1
12:45p
Multicultural Club
12:45p
NH: Arts of Fashion/Fiber Arts (Grades 2-5)
12:45p
NH: Jiu Jitsu Club (Grades K-5)
12:45p
NH: Legos (1st-5th Grades)
12:45p
NH: Mathletes (Grades 4 & 5)
12:45p
Neighborhood Nature
12:45p
SIL Adventure Quest
12:45p
Sunnyland- Yoga and Mindfulness for Kids (Grades 3-5)
12:45p
YMCA
12:45p
Yoga
1:00p
1st Grade Weather Celebration
1:30p
CS 212: Whatcom County Sped Directors
2:00p
HV Child Study Team Meeting
2:57p
WMS - Auditorium - Drama Class
3:00p
CS BR Community Truancy Board Hearings
3:15p
OHS: Music with Lynna
3:20p
OHS: Staff Book Club
3:20p
WMS - Mat Room - Walsh
3:30p
BHS: Spring Play Rehearsals
3:30p
BHS Basketball
3:30p
Girls Tennis Preseason Meeting
3:30p
National Honor Society Ceremony
3:30p
OHS: Extended Day/Credit Retrieval Lab
3:30p
Sehome Dance Practice
3:30p
Sehome Spring Sports Athlete Meetings
3:30p
SqHS Practices (Boys and Girls Basketball)
3:30p
V Girls Basketball Practice
3:30p
Winter Conditioning
3:45p
Beats-pm
3:45p
KMS Homework Club
3:45p
KMS Lego Club
3:45p
OHS: BHS dance practice
3:45p
SqHS Wrestling Practice
3:50p
Social Action Club-rm 217
4:00p
KMS Girls Volleyball Practice
4:00p
KMS Wrestling Practice
4:00p
OHS: Grad Alliance
4:00p
SHS - Spring Play Rehearsal
4:00p
Wrestling practice
4:30p
Dual Volleyball Meet - 8th Grade A Team FMS @ WMS
4:30p
Dual Volleyball Meet - 8th Grade B Team SMS @ KMS
4:30p
SQHS - WFC Ranger Soccer Practice
5:00p
SMS - Warriors Youth Lacrosse practice
5:00p
dinner program
5:30p
COZ - Pacific Woods COA AGM
5:30p
Coz Promise K Family Night
5:30p
United Girls Wrestling - gym
5:45p
SMS - Parks and Recreation Adult Volleyball
6:00p
BFPP - North County Alliance Soccer Practice
6:00p
BHS - DOL State Knowledge Test
6:00p
BHS - North County Rebel U13 Girls soccer practice
6:00p
Bellingham Girls 5th Grade AAU
6:00p
FMS - Bellingham Pickle ball Club
6:00p
KMS - Whatcom Lakers Basketball
6:00p
Multicultural Potluck - cafeteria
6:00p
Unified BB
6:00p
WMS - D-Block Basketball Practice
6:00p
WMS Gym 2 - Unified Basketball - Pasquale
6:00p
WMS Gym 3 - Unified Basketball - Hilgers
6:45p
OHS: Unified Basketball Game
7:00p
BHS - RBC Practice
7:00p
WMS - Auditorium - Band Concert
7:30p
COR - Bellingham Basketball Academy practice
7:30p
KMS - D-Block Basketball Practice
21
B Day
BIR - Gymnastics Rotation
COZ - Gymnastics Rotation
GE - Gymnastics Rotation
HV - Gymnastics Rotation
6:30a
SqHS - Adult Basketball
7:00a
SqHS Gymnastics - 2A/3A State Finals
7:45a
Beats a.m.
7:45a
KMS Open Gym
8:00a
ASB Meeting
8:00a
CS 212- K-12 TOSA - Instru Tech Prof Learn w/B. Palmer
8:00a
CS BR: Culturally Responsive Training
8:00a
KMS Choir Club
8:00a
KMS Yearbook Advisory
8:00a
WMS - Bike Shop - Bike Club
8:05a
5th Grade Human Growth and Development Lessons
8:15a
WMS - Art room - QSA Club
8:15a
WMS - Counseling Office - ASB Meeting
8:30a
SHS ASB Executive Office Sign Up
9:00a
FRC-conf rm
9:15a
WMS - Auditorium - Owens
9:30a
NH: Roche Field Trip to Squalicum Creek
9:55a
BHS: Club Day
11:00a
Multicultural Club
1:00p
KMS Lifetouch meeting
1:15p
Lifeskills to Fire Station
1:45p
SIL: Friday Clubs
2:00p
WMS - Commons - Owens
2:30p
HV Electricity w/Camp Fire Club
2:30p
King Consort (Gr 4-5)
2:30p
LO: Campfire Samish K-5
2:30p
NH: Chess Club (Grades 1-5) Library
2:30p
NH: Creativity & Drama (Grades K-2)
2:30p
YMCA
2:30p
YMCA After School
2:45p
HV Hogwarts Express Club
3:00p
WMS - Auditorium - Kindness Warriors (Foote)
3:20p
WMS - Mat Room - Walsh
3:30p
BHS: Spring Play Rehearsals
3:30p
BHS Basketball
3:30p
BHS Winter Conditioning
3:30p
Boys Soccer Captains Practice
3:30p
SqHS Practices (Boys and Girls Basketball)
3:30p
V Boys Basketball Practice
3:30p
V Girls Basketball Practice
3:45p
Art Club
3:45p
KMS Art Club
3:45p
Young Authors-library lab
4:00p
Girls Volleyball practice
4:00p
KMS Girls Volleyball Practice
4:00p
KMS Wrestling Practice
4:00p
SHS - Spring Play Rehearsal
4:00p
Wrestling/Volleyball picture day
4:00p
Wrestling practice
5:00p
SMS - Warriors Youth Lacrosse practice
5:00p
Zumba
5:30p
Robotics
5:30p
United Girls Wrestling - gym
6:00p
FMS - Mariner Basketball (Chahley)
6:00p
LO: PTA Meeting and Movie Night
6:00p
Mariner Basketball (Schillinger)
6:00p
NH: Movie Night - The Secret Life of Pets 2
6:00p
School Dance
6:00p
WMS - Mariners Basketball (Daheim)
6:00p
WMS Gym 2 - Unified Basketball - Gaston
6:30p
Kids' Night Out
6:30p
PAR: PTO Science Fair
7:00p
Swing Dance
7:30p
WMS - D-Block Basketball Practice
22
BHS: Tech Theater Event
BIR - Gymnastics Rotation
COZ - Gymnastics Rotation
GE - Gymnastics Rotation
TBD
CO: Outdoor Classroom Work Party
8:00a
SqHS Practices (Basketball)
9:00a
BHS Basketball Practice
9:00a
Robotics
9:00a
SHS - Cascade Crush Baseball Games
10:00a
Battersby - Rugby Connects Clinic
12:30p
SHS - Sehome Dance Workshop
2:00p
Sehome Dance Practice
4:00p
BHS - NCA Soccer Game